حاضرين در جلسه : آقايان برومندي (معاون وزير در امور باغباني)، نيکبخت(رئيس هيئت مديره و مديرعامل سازمان تعاون روستايي)،اسفندياري(مديرکل دفتر صنايع تبديلي و غذايي)،يداللهي(مديرعامل اتحاديه سراسري باغداران)، صنعتي(دبير کميته صادرات انجمن ملي خرماي ايران)، هاشمي (اتحاديه صادرکنندگان خشکبار)، شهرياري(اتحاديه صادرکنندگان خشکبار- شرکت آرات)، ساروئي(معاون مدير کل دفتر توسعه صادرات)، مديرکل دفتر بازرگاني محصولات کشاورزي سازمان تعاون روستائي)، پيمان جلالي (معاون دفتر گرمسيري و نيمه گرمسيري)

خانم ها: جليلي مقدم (مديرکل امور ميوه هاي گرمسيري و نيمه گرمسيري)، سکوتي فر(رئيس گروه صنايع تبديلي باغي)، شجاع الديني(مسئول طرح و برنامه معاونت توسعه بازرگاني)، کربلايي (انجمن ملي خرماي ايران)، آل نبي (دفتر توسعه صادرات)، برنجي (گروه نخيلات)

بر اساس دعوت نامه شماره 10/61521/800/1401 مورخ 01/08/1401 معاونت امور باغباني دومين نشست هم انديشي در خصوص بازار و صنايع تبديلي پس از برداشت خرما جلسه‌اي با حضور اعضاي فوق‌الذکر در محل سالن جلسات معاونت تشکيل گرديد که اهم موارد مطرح شده به شرح ذيل مي باشد آقاي دکتر برومندي  ضمن عرض خير مقدم به حاضرين با اشاره به اهداف جلسه سياست‌ها و برنامه‌هاي معاونت امور باغباني در زمينه خرما را تشريح نمودند و به منظور رفع مشکلات و چالش‌هاي صنعت خرما ضروري است با هم انديشي متوليان بخش هاي مرتبط در جهت رفع مشکلات و موانع و حفظ ارتقاء جايگاه نخيلات اقدام نمود و مقرر است اين جلسات به صورت هفتگي برگزار گردد. به طوري که براي مشکلات توليد به دنبال تامين اعتبار طرح جامع احيا و نوسازي نخيلات در لايحه کل کشور در سال1402 هستيم و در ادامه به مطالبي در خصوص وضعيت صنايع بسته بندي، درجه بندي و فرآوري خرما در کشور و به خصوص استان خوزستان اشاره و تاکيد نمودند صنايع خرما بايد به روز رساني و در خصوص استاندارد سازي توسعه نوسازي واحدها بررسي و اقدام گردد.

خانم دکتر جليلي مقدم ضمن عرض خير مقدم به حاضرين و سپاسگزاري از حضور در جلسه مطالبي در خصوص مصوبات جلسه قبل و دستور کار اين جلسه بيان نمودند در خصوص پيش‌بيني توليد با احتساب خسارت وارده به محصول خرما در سال جاري به تفکيک استان درصد ميزان برداشت خرما به تفکيک رقم ميزان خريد خرما توسط بخش خصوصي وضعيت صادرات شش ماهه خرما و مقايسه ميزان صادرات شهريورماه با مدت مشابه سال قبل ده کشور اول وارد کننده خرماي ايران در اين شش ماه، ميزان ارقام صادراتي سهم اين ارقام از کل هرم هاي صادر شده گزارشي ارائه نمودند و در ادامه به برگزاري نمايشگاه خرما در استان فارس در هفته آينده و پيشنهاد و دعوت انجمن انجمن ملي خرما اشاره نمودند که سومين نشست اين هم انديشي در استان فارس با حضور حاضرين در جلسه برگزار شود در ضمن با اشاره به ضرورت شناسنامه دار نمودن نخلستان‌ها خواستار برنامه ريزي انجمن ملي خرما با هماهنگي نظام صنفي کشاورزي و منابع طبيعي کشور و مديران باغباني استان ها جهت برگزاري جلسه و عملياتي نمودن اين موضوع شدند و در ادامه به تداخل ايام تعطيلات نوروزي با ماه مبارک رمضان و لزوم هماهنگي انجمن ملي خرما با اتحاديه باغداران کشور براي ذخيره سازي اين محصول جهت کنترل بازار و قيمت خرما به منظور جلوگيري از آسيب صادرات اين محصول شدند. آقاي دکتر اسفندياري توضيحاتي در خصوصاقدامات صورت گرفته و برنامه‌هاي آتي صنايع خرما بيان نمودند و کارشناسان آن دفتر نيز گزارشي در قالب پاورپوينت در زمينه اقدامات انجام شده در زمينه صنايع خرما به تفکيک استان ها و اعتبارات و تسهيلات تخصيص داده شده ارائه دادند و به اعتباراتي که به آن استان‌ها از جمله خوزستان ارسال شده است و عليرغم پيگيري‌هاي صورت گرفته، تاکنون اين اعتبارات جذب نشده است، درخواست همکاران سازمان جهاد کشاورزي استان ها منجمله خوزستان در زمينه جذب اعتبارات را داشتند .آقاي نيکبخت (رئيس هيئت مديره و مدير سازمان مديرعامل سازمان تعاون روستايي ) اعلام برنامه‌ها و سياست‌هاي آن سازمان در جهت حمايت و پشتيباني از بخش کشاورزي به ويژه باغباني اعلام آمادگي نمودند که براي توسعه صنايع خرما نهايت همکاري و برنامه‌ريزي را انجام خواهند داد نمايندگان بخش خصوصي (انجمن ملي خرماي ايران، اتحاديه باغداران کشور و اتحاديه صادرکنندگان خشکبار ايران) نظرات و پيشنهاداتي در زمينه صنايع و بازار خرما ارائه نمودند. نمايندگان دفتر توسعه صادرات ضمن اعلام ديدگاه ها در جهت بهبود وضعيت بازرگاني خرما نظراتي را اعلام نمودند و با اشاره به اجراي قانون تمرکز وظايف حوزه بازرگاني در وزارت جهاد کشاورزي بيان نمودند اعتبارات و امتيازات قانون مذکور به وزارت متبوع تاکنون منتقل نشده است که اين موضوع از موانع و مشکلات در جهت محقق شدن اهداف و ماموريت هاي محوله بازرگاني خواهد شد و درخواست طرح موضوع در کميسيون هاي مربوطه و پيگيري از مراجع مرتبط را داشتند.

تصميمات:

  1. با توجه به پيشنهاد و دعوت انجمن ملي خرما مقرر گرديد سومين نشست با موضوع بررسي صنايع خرماي استان فارس و ساير موارد در خصوص خرماي کشور مورخ 10/08/1401 با حضور اعضا در استان فارس برگزار گردد.

2.تيمي متشکل از دفتر صنايع تبديلي غذايي  استاندارد و دفتر گرمسيري و نيمه گرمسيري بخش خصوصي و سازمان تعاون روستايي تشکيل و براي بازديد به منظور ساماندهي صنايع خرماي استان خوزستان به استان مذکور عزيمت نمايند. سه دفتر صنايع تبديلي غذايي وزارت متبوع ليست کليه واحدهاي فعال استان هاي کشور در زمينه بسته بندي، درجه بندي، نگهداري و فراوري را به تفکيک استان ارسال نمايند و در خصوص رتبه بندي آن ها اقدام و نتيجه به معاونت امور باغباني اعلام گردد.

  1. موضوع شناسنامه‌دار کردن نخلستان هاي کشور توسط نظام صنفي و منابع طبيعي کشور با همکاري انجمن ملي خرما در برنامه کاري قرار گيرد و در همين زمينه به منظور هماهنگي جلسه اي از سوي انجمن ملي خرما با حضور نظام صنفي در استان هاي توليد کننده خرما با حضور مديران باغباني استان‌ها درجهت عملياتي شدن آن برگزار شود.
  2. همچنين در جلسه بعدي از موسسه پژوهش هاي برنامه ريزي اقتصاد کشاورزي و توسعه روستايي جهت ارائه گزارش در خصوص وضعيت صنايع و بازار خرما در ساير کشورها در دعوت به عمل آيد.
  3. با توجه به سابقه و سوابق سال گذشته در خصوص تامين خرماي ماه مبارک رمضان مقرر شد با همکاري سازمان تعاون روستايي و انجمن ملي خرماي ايران و اتحاديه باغداران کشور برنامه ريزي هاي لازم در اين زمينه صورت گرفته گيرد و از ابتداي دي ماه سال جاري جلسات هماهنگي و برنامه‌ريزي با دعوت از سازمان ميادين ميوه و تره بار با محوريت سازمان تعاون روستايي اقدام گردد.
  4. درخواست شرکت بازرگاني آقاي زرگرزاده درخصوص افزايش نرخ پايه صادراتي خرما مطرح گرديد که از سوي نمايندگان بازرگاني و بخش خصوصي و حاضرين در جلسه مورد توافق قرار نگرفت و مقرر شد نامبرده موضوع را از طريق گمرک ج.ا..ايران پيگيري نمايند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

مطالب مرتبط
فهرست